Patronat

Lublin debatuje

W dniach 16-18 czerwca odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Unijny Klub Debat „Lublin debatuje”.

Był to pierwszy tego rodzaju  turniej debat parlamentarnych połączony z warsztatami prowadzonymi przez mistrzów Polski debat parlamentarnych. Pierwsza tego roadzaju inicjatywa w Lublinie i na Lubelszczyźnie okazała się sukcesem, gdyż uzyskała wsparcie Prezydenta Miasta Lublina, Marszałka Województwa Lubelskiego, Stowarzyszenia Unia Absolwentów oraz sieci sklepów spożywczych Razem.

Dzięki tak prężnemu działaniu w Lublinie pojawiło się 30 debatantów z całej Polski min. z Kluby Debat UAM, Klubu Debat UJ, Klubu Debat UW, Klubu Debat SGH czy Klubu Debat w Białymstoku oraz z rodzimego Unijnego Klubu Debat.

W czasie turnieju odbyły się cztery rundy- czwarta runda finałowa odbyła się w sali obrad lubelskiego ratusza, co zrobiło niemałe wrażenie na uczestnikach. Dodatkowo wcześniej wspomniane warsztaty poprowadzone były na najwyższym możliwym poziomie przez najlepszych debatantów w Polsce. Tematy poruszane na turnieju to kwestie reprywatyzacji, separatystycznych ruchów w Katalonii oraz sukcesu polskiej transformacji.

 

UFF 2017

W Sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie 31 marca 2017 roku odbył się finał Unia Film Festival, konkursu na najlepszy film krótkometrażowy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu ogłoszono dodatkowy konkurs filmowy dla młodzieży „Mój Lublin” związany z 700-leciem lokacji Lublina. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Miasta Lublin.

Stowarzyszenie Unia Absolwentów objęło wydarzenie swym patronatem oraz wsparciem finansowym.

 

Konkurs recytatorski

1 lutego 2017r. odbyła się VIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Została przygotowana przez niestrudzoną pomysłodawczynię Barbarę Kasperek, z udziałem 24 uczestników ze szkół gimnazjalnych i licealnych Lubelszczyzny.

Jury konkursowe w składzie: Witold Dąbrowski, Halina Kobylarz, Anna Suszyna, Ewa Zawadzka - Mazurek, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Zofia Karamon z "Domu Chemika" w Puławach
II miejsce - Aleksandra Efir z Ginazjum nr 10 w Lublinie
III miejsce - Gabriela Przypis z Zespołu Szkół w Niemcach
Wyróżnienie - Paulina Iwan z Gimnazjum nr 24 w Lublinie

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Marlena Jonasz z III LO w Lublinie
II miejsce - Karolina Królik z II LO w Świdniku
III miejsce - Magdalena Korniluk z Liceum Plastycznego w Lublinie
Wyróżnienie - Marcelina Polak z III LO w Lublinie 

Zwycięzcy nagrodzenie zostali bonami prezentowymi empik przyznanymi ze środków Stowarzyszenia "Unia Absolwentów".    

W części artystycznej wystąpiła stypendystka Stowarzyszenia UA uczennica klasy 3e Anita Kostyńska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

fot. Hubert Pałka


 

Konkurs Recytatorski5 października, w przeddzień rocznicy powstania Szkoły, odbył się etap szkolny Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Został on zorganizowany przez Panią Barbarę Kasperek. 
Każdy uczestnik zaprezentował 1 wiersz lub fragment prozy (repertuar obejmował m. in. poezję i prozę Julii Hartwig, Anny Kamieńskiej, Marcina Świetlickiego, ks. Alfreda Wierzbickiego oraz prozę Anny Langfus i Hanny Malewskiej).

I miejsce w konkursie uzyskała - Marlena Jonasz (3c)
II miejsce - Marcelina Polak (2f)
Wyróżnienie - Jacek Sobiesiak (2d)

Zwycięzcy będą reprezentować Szkołę na VIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Absolwentów III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie 1 lutego 2017 roku.

Konkurs odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Unia Absolwentów.

Gratulujemy wszystkim laureatom i organizatorom!

 

Konkurs recytatorski

5 października 2016 r. o godz. 8.00,  w czytelni III LO, odbędzie się VIII Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Absolwentów III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Konkurs ma na celu pogłębienie wiedzy o twórczości pisarzy związanych z Unią oraz rozwijanie talentów recytatorskich wśród uczniów.
Spośród uczestników, zostaną wybrane 2 osoby, które będą reprezentować Szkołę na etapie wojewódzkim Konkursu.

Stowarzyszenie Unia Absolwentów obejmie to wydarzenie swoim patronatem. Więcej informacji.

 

Unia Film Festival - UFF 2016

W piątek 8 kwietnia 2016 w lubelskim Kinie Bajka odbył się finał 6.edycji Wojewódzkiego Młodzieżowego Konkursu Filmowego Unia Film Festival, organizowanego przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie we współpracy z Fundacją Rozwoju Oświaty Lubelskiej. Do finału zakwalifikowano rekordową liczbę 14 filmów: 10 filmów ze szkół ponadgimnazjalnych i 4 filmy gimnazjalistów z Lublina, Krasnegostawu, Chełma, Rejowca, Łukowa i Ciciboru Dużego. Jury podkreślało rosnący z roku na rok poziom filmów konkursowych.

Niekwestionowanym zwycięzcą Unia Film Festival 2016 został Piotr Kamiński z Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, którego dwa filmy „Sztuka oddychania” oraz „Ostatnia pieśń grajka” zdobyły główne nagrody zarówno jury profesjonalnego jak też jury młodzieżowego. Warto podkreślić, że jest to trzecie z rzędu zwycięstwo Piotra Kamińskiego w Unia Film Festival. W 2014 roku wygrał jego film „Rozalia”, a w 2015 roku „14.20”.

W skład jury profesjonalnego oceniającego filmy finałowe weszli: aktorka Anna Próchniak, znana z ról w filmach „Miasto 44”, „Bez wstydu”, „Niewinne” czy w serialu „Bodo”, Agata Sotomska, koordynatorka programu PISF „Filmoteka Szkolna”, reżyserzy Jarek Kupść (wykładowca w Warszawskiej Szkole Filmowej) oraz Janusz Bocian (twórca efektów specjalnych m.in. do „Czasu honoru”) oraz animator kultury Andrzej Rusin, dyrektor programowy MFF Złote Mrówkojady.

Główną nagrodę Grand Prix UFF 2016 wręczyła Pani Anna Suszyna, prezes Stowarzyszenia Unia Absolwentów, b. dyrektor III LO w Lublinie. Laureat, poza nagrodą pieniężną i rzeczowymi, otrzymał także voucher na kurs fotografii w Lubelskiej Szkole Fotografii oraz pamiątkową statuetkę wykonaną i ufundowaną przez lubelskiego artystę Arka Szweda.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Unia Absolwentów była partnerem wydarzenia. 

Więcej informacji oraz werdykt jury:
Unia Film Festival - UFF 2016

 

 


images/2016/04/UFF2016/uff16_01.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_02.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_03.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_04.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_05.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_06.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_07.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_08.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_09.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_10.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_11.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_12.jpgimages/2016/04/UFF2016/uff16_13.jpg

 

Konkurs recytatorski

Znamy już wyniki VII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, który odbył się 2 marca 2016r.!

Kategoria I – gimnazja:

I miejsce – Nina Biel | Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie | 200zł

II miejsce – Karolina Poliwczak | Gimnazjum nr 6 w Chełmie | 100zł

Wyróżnienia:

Aleksandra Kijek | Gimnazjum nr 24 w Lublinie

Alicja Szczukiewicz | Gimnazjum nr 24 w Lublinie

Kategoria II – szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce:

Marlena Jonasz – III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie | 150zł

Oskar Rybaczek – III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie | 150zł

Wyróżnienie – Ewelina Wójciak |Liceum Plastyczne w Nałęczowie

O przyznaniu nagród zdecydowało jury w składzie:
Witold Dąbrowski – Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” – przewodniczący,
Halina Kobylarz – MDK „Pod Akacją” – członek,
Ewa Zawadzka – Mazurek – Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego – członek,
Anna Suszyna – Stowarzyszenie Unia Absolwentów – członek.

Podczas konkursu recytowane były wiersze ks. Alfreda Wierzbickiego, Anny Kamieńskiej, Marcina Świetlickiego i Julii Hartwig. Recytacje poprzedziło spotkanie z poetą - ks. Alfredem Wierzbickim, które prowadziła Ewa Zawadzka-Mazurek.

Przypominamy, iż sponsorem nagród jest Unia Absolwentów.
Sponsorem wyróżnień, nagród dla uczestników oraz opiekunów w postaci książek jest Rada Rodziców III LO.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Barbara Kasperek. Dziękujemy za nieocenioną pomoc Grażyny Sadury i Heleny Bednarczyk.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia i serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz przede wszystkim laureatom!


 

images/2016/03/konkurs/fot_1.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_2.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_3.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_4.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_5.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_6.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_8.jpgimages/2016/03/konkurs/fot_9.jpg

 

Konkurs recytatorski

VII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Absolwentów III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie

2 marca 2016r. o godz. 9:00 w III LO rozpocznie się wojewódzki etap konkursu recytatorskiego poświęconego dorobkowi twórców związanych z Unią. Jest to inicjatywa wspierana przez stowarzyszenie Unia Absolwentów.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wsparcia młodych artystów!

 

Unia Film Festival - UFF 2016


 

Unia Absolwentów jest tegorocznym partnerem 6. edycji konkursu Unia Film Festival - UFF 2016.

Unia Film Festival - UFF 2016 to organizowany już po raz 6. konkurs filmowy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Organizatorem imprezy jest III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie we współpracy z Fundacją Rozwoju Oświaty Lubelskiej.

Konkurs jest okazją dla młodych scenarzystów, operatorów i reżyserów do zaprezentowanie swej twórczości publiczności. Jest to szansa na zdobycie doświadczenia oraz sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. Konkurs jest inspiracją dla młodych twórców poszukujących swojej życiowej drogi.
W ramach wydarzenia prowadzone są również warsztaty z animacji poklatkowej oraz warsztaty realizatorskie.

Finał konkursu odbędzie się 8 kwietnia 2016 w lubelskim Kinie Bajka. Serdecznie zapraszamy! 

Więcej informacji:
facebook.com/ufflublin
www.uniaff.eu
pinterest.com/uniafilm