Katalog twórców

"Unia" to środowisko od zawsze przychylne młodej kreatywności. Każdy początkujący artysta odnajduje w niej przestrzeń dla swojego piękna.

Poniżej prezentujemy sylwetki Młodych Twórców - Unitów, którzy wsparli aukcję "Unia Absolwentów - Uczniom" swoimi pracami.

Michalina Wachowicz

Ma 18 lat i uczy się w 3 klasie III liceum ogólnokształcącego  im .Unii Lubelskiej w Lublinie. Po lekcjach rysuje i poznaje tajniki historii sztuki w Miejskim Domu Kultury.

Zainteresowania związane z rysunkiem i malarstwem oraz historią sztuki pozwalają jej na odkrywanie coraz to nowszych technik i pogłębiają jej wiedzę. Bierze udział w licznych konkursach artystycznych, co  jest dla niej źródłem bardzo dużej satysfakcji, szczególnie gdy jej praca zostaje doceniona, co jednocześnie motywuje ją do dalszej pracy .

Jej marzenie?
Studia Projektowanie Ubioru na Warszawskiej ASP - mamy nadzieję, że się spełni.


images/2015/kattwor/duze/ktmw1d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmw2d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmw3d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmw4d.jpg

 

Max Radawski

Urodził się 12 października 1992 roku w Tomaszowie Lubelskim.

W latach 2008-2011 uczęszczał do III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.  Najwięcej jego czasu pochłaniała wówczas gra w teatrze oraz rozwijanie zainteresowań w dziedzinie rysunku i fotografii.  Uczęszczał na zajęcia teatralne grupy Panopticum w lubelskim Domu Kultury „Pod Akacją”, jednocześnie szlifując warsztat rysunkowy w Lubelskim Instytucie Architektury i Sztuki. Poznawał także tajniki fotografii analogowej w Młodzieżowym Domu Kultury u P. Anny Borowskiej.

W latach 2011-2012 studiował grafikę na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Po II semestrze studiów zdecydował się na zmianę kierunku, dlatego w roku 2012 rozpoczął naukę na kierunku Fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pomimo, iż jego fascynacja fotografią wzięła swój początek bezpośrednio z zainteresowania rysunkiem, to jednak ona stała się głównym medium jakie wykorzystuje w swojej pracy. Jego obecne zainteresowania to w dużej mierze psychoanaliza procesu twórczego oraz sztuka rozpatrywana w kategoriach reparacyjnych.  Interesuje go również badanie korelacji pomiędzy medium fotograficznym a rysunkowym, a także tworzenie obiektów rzeźbiarskich i późniejsze przenoszenie ich na grunt fotografii. W tworzeniu swoich prac głównie odwołuje się do źródeł pamięci, dziecięcych wspomnień oraz zabawowego charakteru sztuki. Ciekawią go także relacje obiektów naturalnych względem tych, które zostały wytworzone przez człowieka. W swoich najnowszych pracach próbuje zamieniać tymczasowość form natury w obiekty „wiecznotrwałe”; wprowadzać zmiany podstawowej formy rzeczy, która nie prowadzi do zmiany jej istoty.

Wystawy:

2011- ,, Max Radawski - Moje Realium "- indywidualna wystawa fotografii, LUBLIN - ACK UMCS.

2011- "My, Wy, Oni" - indywidualna wystawa fotografii, LUBLIN - MDK "Pod Akacja".

2012 - „Dylemat wielu kobiet – być różą czy kolcem?”. KRAKÓW, Semper Felix

2013 - "Nietykalne" - indywidualna wystawa fotografii, KOSZALIN - Pałac Młodzieży.

2014- "Płynność obrazu" / opływający obraz "- wystawa fotografii roku grupa 13- Fotofestival , ŁÓDŹ.

 


images/2015/kattwor/duze/ktmr1d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmr2d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmr3d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmr4d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmr5d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktmr6d.jpg

 

Weronika Kuncewicz

Uczennica pierwszej klasy w III LO w Lublinie. Jest typem długodystansowca w różnych aspektach życia. Jako biegacz-zapaleniec  pokonuje nawet 60km tygodniowo, startuje w biegach ulicznych i na bieżni, natomiast najbardziej pasjonują ją biegi górskie - im dłuższe i bardziej ekstremalne - tym lepiej.

Kiedy regeneruje się po treningu, leży w hamaku, „siorbie yerbę” i czyta- ostatnio głównie książki poświęcone teorii literatury i filozofii. Przyznaje, że niekiedy przychodzi jej to z trudnością,  aczkolwiek uznaje, iż podjęty wysiłek umysłowy i nabyta wiedza są warte mozolnego przedzierania się przez skomplikowaną terminologię.

Jak sama mówi, lubi rzeczy stare. Filmy (Sidneya Lumeta, Hitchcocka, Wyllera i wielu innych…), książki (m.in. Dostojewskiego, Kapuścińskiego, Tołstoja, Mrożka, biografie artystów), muzykę z czarnych krążków (jazz do lat 60-tych, soul, reggae i rock zespołów „inwazji brytyjskiej”, muzyka filmowa, gospel). W historii mody najbardziej lubi lata 50 (sukienki Diora są dla niej obiektem westchnień…). Biernie i czynnie interesuje się rysunkiem oraz malarstwem. Pod tym względem pociągająca wydaje jej się sztuka barokowa (ulubiony malarz – Caravaggio). W jego pracach ujmuje ją realizm, przesycony mistycznym klimatem,  sposób operowania światłem.  Sama zawsze nosi przy sobie szkicownik, a jego rozmiar uzależnia od pojemności torby. Uważa, że stosunkowo najlepiej opanowała przenoszenie na papier/ płótno tego, co widzi. Niepokoi ją fakt, że znacznie gorzej wychodzi jej „twórcze” filtrowanie i przekształcanie rzeczywistości, bo właśnie z tym chce związać swoją przyszłość. Marzy o studiach na London College of Fashion, na kierunku costume design for performance.

 


images/2015/kattwor/duze/ktk1d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktk2d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktk3d.jpg

 

Gabriela Grasza

Galeria prac Gabrieli Graszy.


images/2015/kattwor/duze/ktgg1d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktgg2d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktgg3d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktgg4d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktgg5d.jpg

 

Dominika Bryłowska

Studentka trzeciego roku fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Od 2009 roku uczęszczała na zajęcia z fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją”, gdzie pod fachowym okiem nauczycielki pani Anny Chowaniec, rozwijała swoją pasję. Od momentu rozpoczęcia zajęć dwukrotnie uzyskała tytuł laureata stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej.

Pasją do fotografii zaraził ją tata. To on, jako pierwszy pokazał jej jak powstają zdjęcia, a także nauczył zupełnie innego spojrzenia na otaczający świat. Fotografia stanowi dla niej odskocznię od codziennych obowiązków i stresujących sytuacji. Pozwala zwolnić tempo, jakie odgórnie narzuca dwudziesty pierwszy wiek. Stwarza zupełnie inną perspektywę na otaczający świat, a także, sprawia, czyni ją szczęśliwszą i co najważniejsze pozwala jej wyrazić siebie.

Jej prace można było zobaczyć w wielu placówkach kulturalnych w kraju i za granicą – galerie pałaców młodzieży i młodzieżowe domy kultury w Zamościu, w Pabianicach, w Poznaniu, w Bydgoszczy, Muzeum w Koszalinie, a także w muzeach w Kaliningradzie (Rosja), Neubrandenburgu (Niemcy) i Bratysławie (Słowacja) w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2010,2011.

Osiągnięcia (2012-2013r.):

Wyróżnienie II stopnia w IX Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Zjawiska fizyczne wokół nas”, Wieluń 2012

Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej 2012

Autorska wystawa prac w III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej, Lublin 2012

II miejsce w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Dziecko i jego Świat”, Bydgoszcz 2012

Wystawa prac w ramach IX Tygodnia Kultury „Ocalić od zapomnienia” - III LO im. Unii Lubelskiej, Lublin 2012

Nagroda w Konkursie Fotograficznym „Klasztor w sercu miasta”, Lublin 2012

Nagroda w III Konkursie Plastyczno – Fotograficznym „Kocie sprawy – Zamość 2012”

Wystawa prac w ramach IX Tygodnia Kultury „Ocalić od zapomnienia” - III LO im. Unii Lubelskiej, Lublin 2013

 


images/2015/kattwor/duze/ktb1d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktb2d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktb3d.jpgimages/2015/kattwor/duze/ktb4d.jpg